Obsługiwane przez usługę Blogger.
RSS

Jak wyliczyć pozostały urlop pracownika?

Sprawdź ile urlopu Ci zostało
Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę każdego roku ma prawo do nieprzerwanego, płatnego urlopu
wypoczynkowego.
Obliczenie ile dokładnie dni wolnych przysługuje danemu pracownikowi jest stosunkowo proste. Bierzemy tu pod uwagę staż
pracy jak również liczbę przepracowanych godzin.
Zgodnie z kodeksem pracy długość urlopu wypoczynkowego jest bezpośrednio zależna od okresu zatrudnienia, wliczamy tu
wszystkie okresy przepracowane w poprzednich miejscach pracy. Pamiętać należy że bez znaczenia jest fakt, w jaki sposób poprzednie stosunki pracy zostały zakończone (porozumienie stron, restrukturyzacja) oto podstawowy wymiar wypoczynkowego urlopu dla pełnego etatu:
• 20 dni roboczych – dla pracownika zatrudnionego krócej niż 10 lat,
• 26 dni roboczych – dla pracownika zatrudnionego co najmniej 10 lat.

Po wykorzystaniu całego urlopu, pracownik nabywa prawo do kolejnego dopiero w momencie rozpoczęcia kolejnego roku kalendarzowego.
Biuro księgowe zajmujące się ewidencją naszych pracowników zapewne w szybki sposób obliczy dla każdego z nich podstawę urlopu.
Jeżeli jeszcze nie zdecydowaliśmy o wyborze księgowego, warto w swoich poszukiwaniach skorzystać z prostej wyszukiwarki księgowych pod adresem www.sumiennyksiegowy.pl. W wyszukiwarce zaawansowanej odnajdziemy z łatwością te biura które
zajmują się ewidencją pracowników za stosunkowo niewielkie wynagrodzenie.
O ile obliczenie wymiaru stażu pracy z doliczeniem udokumentowanego okresu nauki nie będzie trudne, to jednak jeżeli pracownik jest zatrudniony po raz pierwszy lub pracuje w niepełnym wymiarze godzin sytuacja będzie wymagała nieco więcej zaangażowania. Ogólnie przyjętą zasadą jest założenie że jeden miesiąc kalendarzowy pracy odpowiada 1/12 urlopu
przysługującego danemu pracownikowi w przypadku 20 dni będzie to wartość 1,6 dnia, a w przypadku 26 dni – 2,2 dnia.
Niepełny dzień zaokrągla się w górę, ale w skali roku nie może zostać przekroczony pełny wymiar, czyli odpowiednio 20 lub 26 dni.

Darmowe porady księgowe będą pojawiały się na blogu co jakiś czas, jeśli jednak chcesz skorzystać z usług najlepszego księgowego z Krakowa zapraszam do kontaktu poprzez portal SumiennyKsiegowy.pl lub poprzez tego bloga.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS